Pizza hamuru açarken asla oklava kullanmayın! İşte nedeni…

ABONE OL

Pizza hamuru hazırlarken oklava yerine iki elinizi kullanın. Hamurun üzerine elinizle hafifçe bastırarak düzleştirin ve açmaya başlayın. Parmak uçlarınızı kullanarak, ortada oluşan gaza engel olmayarak dışa doğru bastırın. Peki, bu işlemi yaparkenneden oklava kullanmamalıyız?

Eğer hamuru oklavayla açarsanız, tüm gazı dışarı atacaktır. Bunun sonucunda ortaya kalın ve sert kabuklu pizzalar çıkacaktır.

Bu yüzden hamuru elinizle açarak içerisindeki gazı kaybetmemesini önleyebilir, pizzanızın hafif kabuklu ve daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu yöntem pizzanın eşit bir şekilde pişmesini de sağlayacaktır.

Oklava olmadan pizza hamuru nasıl şekillendirilir?

Daha önce elinizle hiç hamur açmamışsanız, bu yöntem sizi korkutabilir. Ancak vereceğimiz ipuçları sayesinde kolayca hamuru açabilirsiniz.

Öncelikle hamuru açarken kenar kısımlarını biraz daha kalın tutmaya özen gösterin, bunun için yarım santim yeterli olacaktır. Böylece hamuru kenarlarından tutarak açarken yırtılmasını engellemiş olacaksınız.

Kenar kısımları genellikle kabuklu kısım olarak bilinir. Bu bölgenin daha belirgin olması için hamur çemberi etrafında mutlaka boşluk bırakın.

Hamuru yeterince açtığınızda kenar kısımlarının daha belirgin olması için parmak uçlarınızla çemberin etrafında basınç uygulayın.

Hamuru açarken sürekli olarak çevirmeyi ihmal etmeyin. Böylece eşit ve daha yuvarlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eğer hamurunuzu eşit bir şekilde açılmadığını düşünüyorsanız, daha net görebileceğiniz şekilde ışığa tutun ve elinizle uzatarak eşitlemeye çalışın.

İşlem sırasında hamur yırtılırsa, elinizle yırtılan kısımları sıkıştırın. Böylece hamurunuz da aşınma olmayacaktır.

Ancak hamur geriliyorsa ve zorlanıyorsanız tekrar denemeden önce hamuru 30 dakika mutlaka dinlendirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir