Uzmanlara göre yaz aylarında gözenek problemleri nasıl kontrol altına alınır?

ABONE OL

Gözenekler aslında küçülmez

Gözenek büyüklüğü genetik, hormonlar, yaş, kirlilik ve sebum seviyeleri gibi çeşitli faktörlerle belirlenir.

Bu faktörlerin her biri gözenek büyüklüğünün görünümünü etkileyebilse de, gözeneklerin yapısı küçülmeye ve eskiye dönmeye izin vermez.

Peki gözeneklerimizin belirli günlerde daha büyük görünmesini nasıl durdurabiliriz? Uzmanlar anahtarın genel olarak cilt tonunu ve yoğunluğunu arttırmak olduğunu söylüyor.

Ciltteki kolajen ve elastikiyet ne kadar az olursa, gözenek o kadar gerilir ve görünür hale gelir. A ve/veya C vitaminleri içeren topikal cilt bakımı ile esnekliği artırmaya yardımcı olabilirsiniz.

Güneş durumu kötüleştiriyor

Yüzümüzde yaklaşık 20.000 gözenek var. Daha yüksek bir sebum aktivitesi, daha büyük bir gözenek boyutuyla ilişkili olma eğiliminde…

Yaz aylarında üretilen fazla yağ ve sebum, var olan gözenekleri tıkayarak daha belirgin hale gelmelerini sağlar.

Daha da önemlisi, yaz aylarında güneşe maruz kalmanın cildimize zarar vermesi ve bu nedenle gözeneklerimizin görünümünü etkilemesidir.

Güneşe maruz kalma, kolajeni parçalayan ve elastini sıkılaştıran ve gözenekleri genişleten yıkıcı enzimlerin seviyesini artırır

Temizlik önemlidir ancak sert asitler yardımcı olmaz

Gözenekleri temiz tutmak ve tıkanıklığı önlemek, gözeneklerin çevresindeki cildin uzun vadede gerilmesini ve hasar görmesini de engelleyecektir.

Uzmanlar, jel bazlı temizleyicilerin tıkanıklığı yenmede ve gözeneklerin tıkanmasını önlemede en iyisi olduğunu söylüyor.

Daha derin bir temizlik ve tıkanıklıkla mücadele etmek için peeling asitleri içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.

Salisilik asit gibi beta hidroksi asitler, gözenek içinde derinlemesine temizlik yapmak için harika bileşenlerdir.

Ancak cildi doğal neminden arındıran ve iltihaplanmaya neden olan sert asitlerin aşırı kullanımı, yağlı T bölgesinin ve kuru yanakların ana nedenlerinden biri olabilir.

Nemlendirici seçimi

Nemlendiricilerinizin durumu kötüleştirmediğinden emin olmak için, gözenek tıkanıklığına neden olmayan komedojenik olmayan formülleri seçtiğinizden emin olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir