Sony PlayStation 5 resmi olarak tanıtıldı! Tüm özellikleri ve yeni oyunlar burada…

ABONE OL

Uzun zamandır merakla beklenen yeni oyun konsolu PlayStation 5 ilk kez gösterildi.

Bugüne kadar Sony tarafından PlayStation 5 hakkına bazı özellikler açıklandı, fakat konsolun nasıl olacağını net bir şekilde bilmiyorduk. Görsel anlamda ve teknik detaylarda nelerin bizi beklediği merak konusuydu.

PlayStation 5 teknik özellikleri

Sony’nin bugüne kadar açıkladığı özelliklerde bizleri; AMD RDNA 2 mimarili ekran kartı ve yine AMD marka olan Zen 2 mimarili işlemci karşıladı. Bunların yanı sıra 16 GB GDDR6 RAM ve 825 GB ultra hızlı SSD’ye sahip olacak.

8 çekirdekli maksimum 3.5 GHz saat frekansı sunan AMD Zen 2 mimarisinden (Ryzen 3000 serisinde bulunan işlemci mimarisi) ve 10.28 TFLOP işlem gücündeki AMD RDNA 2 GPU’suna sahip olan PlayStation 5, 16 GB GDDR6 bellekler ile birlikte gelecek.

PlayStation 5 hakkındaki dedikodulara göre konsolun maksimum gücü 10.28 TFLOPs olurken, stabil performansı ise 9.2 TFLOPs olacağı yönünde. Şu an için bu iddialar ne kadar doğru bilinmiyor, fakat Sony’nin yaptığı açıklamaların sürekli “en yüksek” sıfatı altında olduğunu düşünürsek iddialar doğru olabilir. Bu dedikodular hakkında herhangi bir detay verilmedi.

Sony tarafından yapılan açıklamalara göre, kullanılan SSD oyun geliştiricilerin çok daha rahat olmasına ve yapım aşamasında daha kolay oyun geliştireceklerine vurgu yapıldı. Geliştiricilerin rahatlaması da, ortaya çıkan oyunlarda doğal olarak etkisini gösterecek.

825 GB depolama bulunduran konsol, saniye de 5.5 GB veri aktarım hızıyla bu alanda sağlam performans çizecek. Konsolu konsol yapan önemli özellikler bunlar. Tabii bunların yanında getirdiği teknolojiler ve yazılımsal şeyler bulunuyor. Aslında zaten Sony’nin kendine güvendiği nokta da burası.

Yeni konsolla birlikte bizleri karşılayacak 38 oyun belli oldu. Bu oyunlar; Madden 21, EA Sports NHL 21, Moonray, Gothic Remake, MicroMan, Nith’O Infinity Reborn, Observer System Redux, Path of Exile 2, Outriders, PsyHotel, Quantum Error, Rainbow Six Quarantine, Rainbow Six Sieg,e Redo! Enhanced Edition, A Rat’s Quest: The Way Back Home, Assassin’s Creed Valhalla, Battlefield 6, Chorus, Cygni All Guns Blazing, Dauntless, DiRT 5, Dragon Age 4, Dying Light 2, FIFA 21, Godfall, Gods & Monster, Scarlet Nexus, Sniper Elite 5, Soulborn, Starfield, The Elder Scrolls 6, The Lord of the Rings Gollum, The Sims 5, Ultimate Fishing Simulator 2, Vampire The Masquerade Bloodlines 2, Warframe, Watch Dogs Legion ve WRC 9. PlaySatation 4’n piyasaya sürüldüğü zamanları hatırlıyorum da, o dönemde yalnızca Fifa, NBA, Killzone 2, Knack 2 ve inFamous: Second Son piyasaya çıkmıştı.

Ratchet and Clack, Gran Turismo 7, Solar Ash, Demon’s Souls, Resident Evil 8, DEATHLOOP, Little Devil Inside, Horizon: Forbidden West, Astro’s Playroom, Hitman III gibi oyunların videoları gösterildi. 

PlayStation 5 ilk kez ortaya çıktı. Önceki nesil konsollara göre çok farklı ve modern bir tasarımla karşımıza çıkan PlayStation 5, aynı zamanda yalnızca dijital satın alınan oyunlar için PlayStation 5 Dijital Edition tanıtıldı.

Sunum boyunca PlayStation 5 oyunları tanıtılırken, konsol hakkında yeni herhangi bir bilgi gelmedi. Satışa çıkacağı tarih ve fiyat bilgileri beklenirken, oyun yayınları bittikten sonra PlayStation 5, PlayStation 5 Dijital Edition, DualSense, DualSense Charging Station(kontrolcü şarj ünitesi), HD Camera, Pulse 3D Wireless Headset(PS5 kulaklığı) ve Media Remote(uzaktan kumanda) gösterildi, ardından yayın sonlandırıldı. Bu durum, canlı yayını izleyen kişiler tarafından tepkiyle karşılandı.

İşte PlayStation 5 için tanıtılan 27 oyun ve fragmanları!

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Demon’s Souls Remake

Project Athia

Hitman III

NBA 2K21

Gran Turismo 7

Grand Theft Auto V

Ratchet & Clank: Rift Apart

Stray

Returnal

Destruction AllStars

Sackboy A Big Adventure

Oddworld Soulstorm

Kena: Bridge of Spirits

Goodbye Volcano High

GhostWire: Tokyo

JETT: The Far Shore

Godfall

Solar Ash

Resident Evil Village

DEATHLOOP

Little Devil Inside

Bugsnax

Astro’s Playroom

Pragmata

Horizon Forbidden West

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir