Son dakika! 3 ilde maske zorunluluğu başladı! ‘Çene altına maske takanlara…

ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Corona Virüs Bilim Kurulu Toplantısı`nın ardından konuştu, Bilim Kurulunun İstanbul, Ankara ve Bursa için maske kullanma zorunluluğu getirilmesi önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Bu açıklamanın ardından İstanbul, Ankara ve Bursa valiliklerinden de peş peşe açıklamalar geldi.

İlk olarak, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte açık alanlarda maske takmanın artık zorunlu hale getirildiğini bildirdi.

Vali Yerlikaya Twitter`dan yaptığı paylaşımda, “Değerli İstanbullular sağlığınız için İstanbul`da açık alanlarda maske takmak artık zorunlu.” ifadelerini kullandı.

BAŞKENT’TE MASKE ZORUNLU

Ankara Valiliği de Bilim Kurulunun önerisiyle açık alanlar ve toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takmanın zorunlu kılındığını açıkladı.

Vali Vasip Şahin, konuyla ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Yeni normalimizin üç altın şifresi, maske, mesafe, temizlik. Sabırla, ısrarla riayet lütfen.” ifadesini kullandı.

Bursa Valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha kararı ile kent sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildiği bildirildi.

3 şehirde de polis ekipleri, vatandaşları yasağa uyulmasına karşı uyarıyor. Polis ekipleri, araçlardan da sürekli olarak yasağa uyulması konusunda anons geçiyor.

Çene altına takılan maskeye ceza

Daha önce kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu getirilmişti.

Bu kurala ilaveten sokağa çıkan her vatandaşa maske takma zorunluluğu getirildi.

Vatandaşların maskeyi koluna, çenesine takması ya da çantasında taşıması kabul edilmeyecek.

Maske takarken dikkat edilecek husus, maskenin ağız ve burnu kapatması. Maskeyi usulüne uygun takmayanlara idari para cezası verilecek, Türk Ceza Kanunu`nun 195`inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılabilecek.

TCK 195. Madde:

“Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Umumi Hıfzısıhha Kanunu Madde 282:

“Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.”

Maske takma zorunluluğuna uymayanlara ilk cezalar yazıldı

Corona virüs ile mücadele kapsamında açık havada maske takma zorunluluğu gereğince uyarılara rağmen maske takmayan vatandaşlara hıfzıssıhha kanunu gereğin ilk cezalar yazıldı.

Valilik kararı gereğince Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri Esenyurt Meydanı`ndan maske takması konusunda vatandaşları anonslarla ve birebir yanlarına giderek uyardı.

Maske takmayan vatandaşlara İl Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para işlemi cezası uygulandı. Maske takmayan vatandaşlar haberimiz yok diyerek kendilerini savunmaya çalıştı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda İstanbul Valiliği tarafından alınan kararla açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. İstanbul’da zorunlu maske uygulamasının ilk günü, Sultangazi’de bazı vatandaşların maskeyi koluna, çenesine taktığı ya da cebinde taşıdığı görüldü.

Corona virüs tedbirleri kapsamında İstanbul, Ankara ve Bursa’da sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu getirildi.

Maske takmayana idari para cezası ve adli işlem uygulanacak. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda alınan kararın ilk günü Sultangazi’de bazı vatandaşlar kurallara uyarken, bazı vatandaşlar ise maske zorunluluğuna uymadıkları görüldü.

Maskeyi koluna, çenesine takan ya da cebinde taşıyan vatandaşların maske zorunluluğu ile ilgili yöneltilen sorulara verdikleri cevaplarda ‘pes’ dedirtti. Bir vatandaş yanında maske olmasına rağmen kullanmadığını söyledi.

Maskeyi koluna takan bir başka vatandaş ise, “Minibüsteydim koluma taktım. Daraldım biraz. İnince koluma taktım. Gerçekten takmamız lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir