Kayaların altında bir kasaba Monsanto

ABONE OL

Hazırlayan: İhsan Dindar

Monsanto, Portekiz’in kültürel kimliğini yansıtan en önemli yerlerden biri. Üstelik bu sadece bizim söylediğimiz bir şey değil. Öyle ki Monsanto uzun süredir Portekiz’in kültürünü yansıtan 12 yerleşimden biri olarak kabul ediliyor.

Tarihi yapıları, Orta Çağ’a dayanan geçmişi, ve coğrafyasıyla dikkat çeken Monsanto, Portekiz’in gözde tatil rotalarından biri olarak da karşımıza çıkıyor.

Yaklaşık 900 kişinin yaşadığı Monsanto, Portekiz’in orta kesimlerinde İspanya’ya yakın bir konumda yer alıyor. Engebeli bir arazide kurulu olan bu tarih kasabanın ilginç de bir yönü var.

Kayalık bir bölgede kurulu olan Monsanto’da pek çok ev, bu kayaların altında veya bu kayaların içi oyularak inşa edilmiş durumda.

İspanya’daki Setenil de las Bogedas kasabasıyla da karşılaştırılan hatta bu açıdan rakip olan Portekiz’in bu tarihi kasabasında evler granit kayalıkların altında yer alıyor.

Dar sokakları, tarihi evleriyle 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Monsanto’da adeta zaman içinde bir yolculuğa çıkmak mümkün. Oldukça iyi bir şekilde korunmuş olan kasaba bu yönüyle de hayranlık uyandırıyor.

Oldukça dar ve bir o kadar da dik sokaklara sahip olan Monsanto’da en iyi ulaşım yöntemi ayaklarınızı kullanmak. Arabaların kullanımına pek de uygun olmayan Monsanto sokakları, dik yokuşları nedeniyle antrenmanlı olmayan bisikletçileri de epey zorluyor.

Bir zamanlar Tapınak Şovalyeleri’nin mesken tuttuğu bir yer olan Monsanto, Araplar tarafından da yönetilmiş bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Turizmin yanı sıra hayvancılık da Monsanto’nun önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Burada yetiştirilen hayvanlar da tıpkı insanların yaşadığı gibi oyulmuş kayalıkların içindeki ağıllarda barınıyor.

Her yıl Mayıs ayında gerçekleştirilen ve Hıristiyanlık ile Pagan geleneklerin bir karışımı olan Festa da Divina Santa Cruz de Monsanto süresince kasabada yaşayan kadınlar, bölgeye özgü, ünlü yüzsüz oyuncak bebekleri elleriyle üretip satmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir