K vitamini cilt bakım rutininizin bir parçası olmalı mı?

ABONE OL

K vitamini nedir?

K vitamini, vücudun kan pıhtılaşması için gerekli proteinleri üretmesine ve ağızdan alındığında sağlıklı kemik metabolizmasını sürdürmesine yardımcı olduğu bilinen, yağda çözünen bir vitamindir.

Phylloquinone ve menaquinones de dahil olmak üzere bir bileşik ailesinden oluşur.

Doğal olarak yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve bazı meyveler gibi gıdalarda bulunur.

K vitamini ne işe yarar?

Yukarıda belirtilen sağlık yararlarının ötesinde, K vitamininin belirli cilt bakım yararları olduğu da iddia edilmektedir.

K vitamini, diğer bileşenlerle birlikte görünür yaşlanma belirtilerini iyileştirmede rol oynar.

Yapılan bir araştırmaya göre, fitoadion (bir K1 vitamini formu), retinol ve C ve E vitaminleri içeren bir jel, göz altı koyu halkaları ve kırışıklıkları azaltmak için test edildi.

Katılımcılarının neredeyse yarısı, sekiz hafta sonra koyu halkaların görünümünde değişiklikler gördü. Bazı hastalar da gözle görülür şekilde kırışık azalması tespit edildi.

K vitamininin antioksidan özellikleri yara iyileşmesinde faydalıdır. Bununla birlikte, K vitamininin yara iyileşmesinde nasıl bir rol oynadığını mekanizmasını tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

K vitamini ile formüle edilen cilt bakım ürünleri, yaşlanan cildin genel görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

K vitamini, cilt ürünlerinde belirli trend vitaminler kadar yaygın bulunmasa da, K vitamini kremleri, koyu halkaların görünümünü azaltmanın sağladığı fayda sayesinde son zamanlarda daha fazla ilgi görmüştür.

K vitamini takviyeleri ile ilgileniyorsanız, sizin için doğru olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir