Hollandalı turistler Türkiye yasağına tepkili

ABONE OL

Corona virüs ile tüm dünya ülkeleri mücadele ederken bir yandan da normalleşme adımları atılmaya devam ediliyor.

Salgında bir süre merkez olan Avrupa’da yavaş yavaş normalleşme adımları atılmaya başlanmış durumda.

Schengen bölgesi içerisinde yer alan ülkelerin seyahatine yönelik kısıtlamalar tamamen kaldırıldı.

Salgının en çok etkilediği İtalya ve İspanya gibi ülkelerde bile müzeler dahil tüm turistik mekanlar yeniden faaliyete geçti.

Turizm açısından büyük oranda kayıp bir yıl olması beklenen 2020’de turizmi canlandırmak için de pek çok ülke teşvik programlarını peşi sıra açıklamaya başladı.

Avrupalı turistlerin gözde yaz tatili rotası olan Akdeniz’in iki önemli ülkesi İtalya ve İspanya’ya yönelik endişelerin devam etmesi insanları buralara gitme konusunda daha temkinli hareket etmelerine neden oluyor.

Akdeniz’in en çok turist çeken dört ülkesinden biri olan Türkiye bu noktada turistler için çok cazip bir seçenek olarak ortaya çıkmasına rağmen Avrupa ülkeleri uyguladıkları ulaşım kısıtlamalarını henüz kaldırmadı.

Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye uyguladığı ulaşım kısıtlamalarının kaldırılması için çalışmalar devam ederken bir yandan bu duruma Avrupalı turistler tepki göstermeye başladı.

Son olarak Hollanda’dan bu konuda tepki sesleri yükselmeye başladı. Hollandalı tur operatörleri Türkiye’ye yönelik uygulanan kısıtlamalara sert tepki gösterdi.

Türkiye’de de faaliyet gösteren Hollandalı tur operatörleri uygulanan seyahat kısıtlamasını nedeniyle Avrupalı yöneticileri eleştirdi.

Türkiye’nin İtalya ve İspanya’dan daha tehlikeli bir rota olmadığını savunan Hollandalı turizmciler, kısıtlamaların bir an önce kaldırılması talebinde bulundu.

“Türkiye, en az İtalya ve İspanya kadar güvenli. Seyahat kısıtlamasına son verin” ifadelerini kullanan Hollandalı turizmciler, Avrupalı siyasetçileri bu yönde adım atmaları çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupalı mevkidaşlarına Türkiye’nin 20 Haziran’dan itibaren turist ağırlamaya hazır olduğu sözlerini hatırlatan Hollandalı turizmciler, gerekli önlemlerin alındığını da vurguladı.

Her yıl yüz binlerce Hollandalı’nın tatil için tercih ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, bu turistleri ağırlamak için de hazırlıkları devam ediyor.

Avrupalı yetkililerin yaptığı açıklamalara göre ise Schengen bölgesi dışında yer alan Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasının 1 Temmuz’da kaldırılacağı öngörülüyor.

Öte yandan Hollanda kanallarında yer alan haberlerde Türkiye’deki tatil rotaları için övgü dolu sözler sarf edildi.

Türkiye’nin bu konuda alınması gereken önlemleri harfiyen uyguladığını ifade eden programlar dikkat çekiyor.

Yayınlarda Türkiye’nin aldığı önlemlerle “corona geçirmez” politikasıyla yaz tatili için tüm hazırlıklarını da tamamladığı ifade ediliyor.

Bu arada Türk Hava Yolları da Hollanda uçuşlarını yeniden başlatmış durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir