Domatesin kabuklarını saniyeler içinde soyun! İşte mutfakta işinizi kolaylaştıracak 12 pratik bilgi

ABONE OL

Domatesleri bu yöntemle hızlıca soyun

Domateslerin kabuklarını soyarken zorlanıyorsanız sizin için çok basit ve hızlı bir yöntem paylaşacağız. Domatesleri soymadan önce birkaç saniye sıcak suda bekletin. Daha sonra kolayca soymaya başlayabilirsiniz.

Meyve sıkacağı olmadan elma suyu yapabilirsiniz

Meyve sıkacağınız olmasa bile bu yöntem sayesinde taze elma suyunun tadını çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken dondurucuya bir elma koyun ve tamamen donana kadar bekleyin. Donan elmayı çıkarın ve bu sefer tamamen erimesi için bekleyin. Daha sonra bir bardak alın ve elma suyunu elde etmek için elinizle kolayca sıkın.

Izgarayı patatesle yapışmaz hale getirin

Izgara da tavuk, et veya balıkların yapışmasını kolayca önleyebilirsiniz. Öncelikle patatesi ikiye bölün. Daha sonra ızgara telini böldüğünüz patates ile ovalayın. Patatesteki nişasta hassas etleri pişirmenize yardımcı olacak bir bariyer oluşturacaktır.

Kurumuş hamburger köftesini sulandırmak için…

Hamburger köftesini ızgarada pişiriyorsanız, kuruması büyük olasılıktır. Bunun önlemek için bir buz küpünü köftenin üzerine koyun ve bu şekilde köfteleri ızgara telinde pişirmeye başlayın.

Sebzeleri keserken bıçak yerine pizza kesici kullanın

Yeşillikleri veya sebzeleri bıçak yerine daha pratik olması için pizza kesici ile doğrayabilirsiniz. Ucundaki döner başlık sayesinde özellikle yeşil soğan gibi küçük sebzeleri kesmek için mükemmeldir. Daha ince doğramanızı sağlar.

Tavuk etini parçalamak için mikser kullanın

Tavuk, et veya hindi gibi et türlerini hızlıca parçalamak için mikser kullanabilirsiniz. Bu noktada mikseri yaklaşık 2 dakika düşük hızda kullanın. Daha sonra yemeklerinizde hızlıca kullanın.

Avokadoları hızlı olgunlaştırmak için un kullanın

Avokadoları un içine gömerek olgunlaşma sürecini hızlandırabilirsiniz.

Kebap ızgara yaparken bu kolay yöntem işinize yarayacak

Kebapları ızgarada pişirmeye karar verdiyseniz, ızgara telinin pislenmemesi için yuvarlak kelepçeli kekkalıplarının kelepçe kısımlarını ızgara telinin üzerine yerleştirin. Daha sonra üzerine kebap şişleri koyun. Böyle daha hızlı pişecek ve rahat temizleyebileceksiniz.

Soğan doğrarken uçucu yağlardan yardım alın

Soğan doğrarken göz yaşını engellemek için uçucu yağlardan faydalanabilirsiniz. Bunun için bir kaseye ılık su koyun ve içerisine karanfil uçucu yağından ekleyin. Bu kaseyi soğanı doğrarken, kesme tahtanızın yanında bekletin. Karanfil yağı yerine narenciye yağı da kullanabilirsiniz.

Avokadoları korumak için marul yaprakları kullanın

Avokado kesildiği zaman çabuk kararan meyvelerden biri. Bunu önleme için kestiğiniz avokadonun yarısını marula sarın ve buzdolabında bir haftaya kadar saklayın. Böylece tazeliğini ve nemini koruyacaktır.

Sarımsakları bıçaksız soyun

Sarımsakları bıçak kullanmadan soymak için kaseye ılık su koyun ve sarımsakları içine yerleştirin. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletin. Üzerindeki deri kolayca çıkacaktır.

Acı biber doğrarken ellerinizi bu yöntemle koruyun

Acı biber doğrama sırasında ellerinizde yankı hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda eldiven takmak yerine ellerinize zeytinyağı sürebilirsiniz. Doğramadan önce ellerinize bir çay kaşığı kadar zeytinyağı dökün ve ovalayın. Yağ elinizde kalın bir bariyer oluşturacak ve biberin cildinize zarar vermesini engelleyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir