Bu bilgileri öğrenmeden alışverişe çıkmayın! Gıdaların kalitesinin düşük olduğunu anlamak için…

ABONE OL

Çilek satın alırken..

Çilek, uzun süre taze kalmayan meyvelerden biridir. Eğer organik bir çilek almışsanız çabuk bozulacaktır. Çileğin kaliteli olduğunu anlamak için baş parmağınızla bastırın. Eğer hala sağlamsa ve oluşan basınçtan çok az etkilenmişse bu mükemmel olduğunu gösterir.

Üzerinde beyazımsı veya yeşil lekeler olan meyvelerden uzak durun. İyi ve gerçek bir çilek alırken kokunun önemli olduğunu unutmayın. Düzensiz şekle sahip çilekler de lezzetli olabilir. Bunun anlamanın tek yolu kokusudur.

Bal satın alırken…

Sahte balı gerçek baldan ayırt etmek için evde deneyebileceğiniz birçok kolay yöntem vardır. Bunlardan biri başparmağınıza bir damla kadar bal koyun ve ne kadar kaygan olup olmadığını kontrol edin. Eğer hemen kayganlaşırsa bu sahte olduğunu gösterir.Ancak parmağınızda kalırsa, gerçek bir ham bal olduğunu gösterir.

Diğer yöntem ise; 2 bardak suyun içine bir kaşık bal ekleyin. Balın suda eridiğini görürseniz, bu sahte ve şeker açısından zengin olduğunu gösterir. Öte yandan, dibe çökmüşse iyi kalitedir.

Domates satın alırken…

Domates alırken ilk adımda dikkat etmeniz gereken şey dışındaki lekelerdir. Ancak bazen bu durumda aldatıcı olabilir. Bunu anlamak için domatesleri iki parmağınızın arasına alıp sıkın.

Basınca dayanıp dayanmadığını kontrol edin. Eğer sert kalmaya devam ederse, koklamaya devam edin. Çilekte olduğu gibi lezzetli kokan bir domates, kaliteli olduğunu gösterir.

Süt satın alırken…

Sütün kalitesini kontrol etmenin birçok yolu var. İlk olarak sütten birkaç damla alın ve parmaklarınızla ovalayın. Eğer çok dokulu hissediyorsanız, içine kimyasallar karıştırıldığı anlamına gelir.

Daha iyi bir kalite kontrolü için, bir kaba biraz süt koyun ve 2 yemek kaşığı tuz ekleyin. Eğer süt maviye dönerse, düşük kaliteli olduğunu gösterir.

Ekmek satın alırken…

Ekmek alırken en çok dikkat etmeniz gereken yerleri hava kabarcıkları. Eğer kabarcıklar ekmekte belli oluyorsa, bu kaliteli olduğunu gösterir.

Kabuğu mutlaka gevrek olmalı ve sert olmamalıdır. Daha iyi kontrol etmek için ekmeğe elinizde basınç uygulayın ve geri çekilip söndüğünü kontrol edin.

Peynir satın alırken…

Peynirin kaliteli ve gerçek olduğunu anlamanın en iyi yöntemlerinden biri satın alırken mutlaka burnunuzla koklayın. Eğer dilimlenmiş kaşar peyniri satın alacaksınız, önceden deneyebileceğiniz şekilde seçin.

Peyniri kokladığınızda lezzet devam ediyorsa ve dokuları görünüyorsa bu peynirin kaliteli olduğunu gösterir. Sahte peynirler genellikle kalın olur ve kolay kolay erimez.

Ananas satın alırken…

Gerçek bir ananas almak istiyorsanız rengine dikkat edin. Altın sarısı ananas, kaliteli olduğunu gösterir. Üzerinde beyaz lekeler olup olmadığını kontrol edin. Eğer gözeneklerinde beyaz renkler varsa bu hala olgunlaşmadığı anlamına gelir. Tatlı bir kokusu varsa bu da olgunlaştığını gösterir.

Yumurta satın alırken…

En iyi kaliteli yumurtaları tespit etmek için dış kabuklarını gözlemleyin. Eğer kabuğu parlak ve pürüzsüz bir dokuya sahipse bu iyi kalite olduğunu gösterir. Yumurtalarda mutlaka çatlak olup olmadığını kontrol edin. Yumurta sarısının yapısına bakarak da tazeliğini kontrol edebilirsiniz.

Eğer kırdığınız da dağılmıyorsa taze ancak şeffaf görünüyor ve dağılıyorsa düşük kalitedeolduğunu gösterir.

Et satın alırken…

Etin kalitesi söz konusu olduğunda, hangi kısımlara bakmanız gerektiği önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, iyi et, antrikot, kaburga ve bonfile olarak değerlendirildi. Bunların en pahalı et türleri olsa da, daha hızlı pişiyor ve tüketilmesi daha kolayoluyor.

Satın alırken etin çok kuru ve ıslak olmasına dikkat edin. Bunun dışında iyi bir et asidik kokmalıdır. Rengi canlı olmalıdır ve dokusu çok yumuşak olmamalıdır.

Balık satın alırken…

Kaliteli bir balık satın alırken gözlerini kontrol edin. Gözleri açık ve parlaksa balık tazedir. Solungaçları parlak olmalı ve ekşi bir kokusu olmamalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir