Attila Gökçe: Muslera’nın ayağı, Galatasaray’ın hayalleri

ABONE OL

İşte Gökçe’nin köşe yazısı;

Galatasaray kalecisi Muslera’nın başına gelen kaza, insan yüreği taşıyan herkesin “Vah” diyeceği kadar acıdır, dramatiktir.

Galatasaray ise “Vah” demekle kalamaz… Onların çektiği acıyı, üzüntüyü, kırılan umutlarıyla birleştirdiğimiz zaman ortaya “Eyvah!” feryadı çıkıyor.

Kendi adıma şunu açıklamam gerek. Galatasaraylı olmadığımı herkes bilir. Kişisel sporcu taraftarlığımı daha önemserim. Böyle olunca Muslera’nın yediği her gol beni üzer.

Maçın sonucu bir yana, Uruguaylı genç adamın, yediği her golden sonra o masum yüzünde oluşan mahcup ifadeden çok etkilenirim. Takımının her başarısına olağanüstü katkı veren, sorunsuz ve sıkıntısız kaç profesyonel vardır bizim ligimizde, bilmiyorum.

Ama Muslera’nın başarısıyla beyefendiliğini, sadakatini, insanlığını, centilmenliğini, çalışkanlığını bir arada takdir etmek gerekir. Süper Ligimizde bugünden kendine çok özel bir yer edinmiştir.

Ama onun Uruguay futbolunda da çok özel bir yeri vardır: Unutulmaz kalecilere bakıldığında Maspoli ve Mazurkiewicz’le birlikte Muslera 3 M’den biridir.

Mucizeye bağlı

Ona “geçmiş olsun”, “acil şifalar” dileklerimizi gönderdikten sonra olayın Galatasaray’daki etkilerine bakalım: Artık kimse Galatasaray’ın şampiyonluğunu beklemesin.

Rize öncesinde şampiyonluğun büyük favorisi olan Galatasaray, Muslera’nın sezonu kapatmasıyla bence şampiyonluk şansını büyük ölçüde yitirmiştir. Fatih Terim ve takımı çok acı çekerek koşacaklar, zorlanacaklar, soluk soluğa yarışın içinde olacaklardır, kuşkusuz.

Ne var ki Muslera’sız takımın şampiyon olması, Andone’nin sakatlığı da dikkate alındığında “mucizeye” bağlıdır. Yine de Terim’in kariyerinde çok gördüğümüz “mucize”lerden birine tanık olursak, hiç şaşmam.

Bu sezonun Muslera’sı Galatasaray’ın en büyük kozuydu. Beklenen kaliteye çok geç ulaşabilen, olmadık kayıplarla sıkıntıya düşen Galatasaray’ın eksiklerini kapatan, çoğu zaman maçı tutan adamdı Muslera.

Şampiyonluğun olası kaybı, Galatasaray’da finansal çöküşü de beraberinde getirebilir. Eldeki oyuncu kadrosuyla Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan girememesi, ön eleme oynaması durumunda çok zorlanacağı açıktır.

UEFA Avrupa Ligi’ne katılma durumu oluşursa, bu defa takvim sıkıntısına düşecekler, hazırlık programı ve transferde iç-içe sıkıntılar yaşanacaktır.

Performans kayıplarını finansal kayıplar da izleyebilir. Geçen yıl gruplarda umduğu başarıyı kazanamasa da Galatasaray yaklaşık 30 milyon Euro gelir elde etti. Şampiyonlar Ligi’ne katılamazsa, UEFA’da bu gelirin çeyreğine bile ulaşması çok zordur.

Bu sezon 450 milyon TL harcama limiti olan Galatasaray’ın gelecek yıl 300 milyon TL limite ulaşması bile zor olacaktır.O nedenle… Rize’de kırılan sadece Muslera’nın ayağı değildir. Galatasaray’ın hayalleri de kırılmıştır orada!

Süper Lig’in dönüşü şerefine, Misli.com’dan herkese 5 TL hediye!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir