Tırnaklarınızdaki beyaz noktalar ne anlama geliyor?

ABONE OL

Tırnaklarımız genellikle pembe ve uçlara doğru beyazlaşan açık bir renge sahiptir. Bununla birlikte, lökonychia olarak bilinen beyaz lekeler bazen tırnakta görünebilir.

Uzmanlara göre, lökonychia altta yatan tırnak matrisinin anormal keratinizasyonudur. Bu durum tırnağın tamamını veya bir kısmını etkileyebilir ve tek veya çoklu tırnaklarda ortaya çıkabilir.

Ancak hepimiz rahatlayabiliriz! Beyaz lekeler endişe kaynağı değil! Bu durum anormal olarak karakterize edilirken, bu birçok insanın yaşamları boyunca deneyimleyeceği bir gelişimdir.

Aslında uzmanlar, beyaz lekelerin sağlıklı yetişkinlerde ve çocuklarda yaygın olarak görüldüğünü söylüyor.

Manikür ve pedikür lösonyaya neden olmaz. Genel tırnak bakımından kaynaklanabilecek başka tırnak koşulları olsa da, beyaz lekeler bunlardan biri değildir.

Yine de el ve tırnak sağlığınıza dikkat edin

Tırnaklarınızı ısırmak, kızarıklık ve şişlikten irin dolu tırnaklara (genellikle paronişi olarak bilinir) bir dizi sağlık sorununa neden olabilir.

Uzmanlar, paronişinin altı haftaya kadar sürebileceğini ve hatta kütikülün tırnak plağından ayrılmasına neden olabileceğini söylüyor.

Günlük olarak karşılaştığımız bakteri miktarı ile ellerinizi yıkamak en öncelikli konu olmalıdır. Ellerinizi gün boyunca sık sık yıkamak ve kurutmak, bakterilerin yayılma ve enfeksiyonların ortaya çıkma şansını azaltır.

Kirli aletler bakteriler için bir üreme alanıdır. Bu nedenle tırnak makası ve tırnak törpüsü de dahil olmak üzere bakım aletlerinizi temiz tutmanızı öneririz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir