Islak saçla neden uyumamalısınız? İşte 7 neden

ABONE OL

1-Saç derisinde tahrişe neden olabilir

Kaşıntılı ve tahriş olmuş bir kafa derisinin rahatsız edici hissini hiç yaşadınız mı? Genellikle bunun için şampuanımızı suçlarız ancak bu rahatsız edici hissin nedeni ıslak saçlar ile uyuma alışkanlığı olabilir. Nemli bir yastık kılıfında uyumak kepek gibi kafa derisi hastalıkları için kapı aralar. Ayrıca nemli ve sıcak bir ortamda uyuduğumuzda ıslak saçlar bakteri üremesine sebep olabilir.

2-Saçlarda düğümlere yol açar

Islak saç, kırılgandır ve saçınızı kurutmadan uyuduğunuzda uyku sırasında dolanabilir. Yani sabah uyandığınızda daha asi saçlarla karşılaşabilir ve stres yaşayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

3-Baş ağrısına yol açabilir

Islak bir kafa ile yatağa gittiğinizde baş ağrısı ile uyanma riskiniz çok yüksek. Bazı saç bakım uzmanları, ıslak saçlarla uyumanın vücudunuzun sıcaklığını düşürdüğünü ve vücudunuzun ısınmaya çalıştıkça da bunun baş ağrısına neden olduğunu söylüyor.

4-Saçlarınız kıvırcıklaşır

Islak saçlarla yatmak ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz, ancak saçınızın görünümünü etkiler. Nemli saçlar, yastık kılıfına karşı daha güçlü bir sürtünme yaratarak saçınızı kıvırcık hale getirir . Yatmadan önce saçınızı kurutmak için ekstra zaman ayırmak, kıvırcıklaşmayı önleyen ürünlere harcayacağınız paradan da tasarruf etmenizi sağlayabilir.

5-İnce saçları daha da hacimsiz yapar

İnce saçlar hassastır ve hacimden yoksundur. Islak saçlar ile uyumak özellikle bu saç tipine büyük zarar verir. Eğer düzenli olarak nemli saçlarla uyumayı tercih ediyorsanız saçlarınız daha az hacimli görünecektir.

6-Saç uçları kırılıp çatallaşır

Saçlarınızdaki kırıkları aldırmak için hangi sıklıkla kuaföre gidiyorsunuz? Eğer çok kısa aralarla bu sebeple kuaföre gidiyorsanız bunun bir sebebi de ıslak saçlar ile uyuma olabilir. Islak saçlar kırılmaya karşı hassas olduğundan uyku esnasında sağa sola döndüğünüzde yıpranarak çatallaşmış saç uçlarına yol açar.

7-Ciltte tahrişe neden olur

Islak saçlarla uyumak sadece kafa derinizi değil, cildinizi de etkiler. Yüzünüze ya da boynunuza değen ıslak saçlar cillte tahrişe yol açabilir. Islak saç ve yatak odanızdaki ısı da cildi tahriş eden bakterilerin büyümesi için uygun bir ortam yaratır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir