Dizayn Pack, ABD’de ambalaj üretmeyi amaçlıyor

Türkiye’nin önde gelen ambalaj üreticilerinden Dizayn Pack, ABD’de kuracağı tesisle ihracat ağına Amerika ve Kanada’yı da ekleyecek. Türk ve yabancı birçok markanın aseptik, karton, plastik, gıda dolum gibi ambalaj alanlarında çözüm ortağı Dizayn Pack, 32 ülkeye ihracat yapıyor.

Dizayn Pack Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Çiftçioğlu yaptığı açıklamada dünyada en ucuz meyve suyu ve süt kutusunun Türkiye’de satıldığını, Güney Afrika’da bu fiyatın iki katına, Amerika’da 1,5 katına satıldığını belirtti. Küresel ölçekteki ambalaj firmalarının fiyat belirleyici olduğu bu alanda Türkiye’de yerli bir marka olarak faaliyet göstermenin fiyatlarda kırılmaya neden olduğunu ifade etti.

Çiftçioğlu, biri Çerkezköy’de diğeri Esenyurt’ta olmak üzere Türkiye’de iki fabrikaları olduğu bilgisini verdi.

2019 İLK YARIDA YÜZDE 35 BÜYÜME

Çiftçioğlu, Dizayn Pack’in ilk yarıda yüzde 35 büyüme sağladığını, bu büyümenin üretim bazlı olduğunu dile getirerek yılı yüzde 35-40’lık bir büyüme bandında kapatacaklarını ifade etti.

ABD’de fabrika açmak üzere çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Çiftçioğlu, “ Yatırım fizibilitesi üzerinde netleştik. Maryland’da bir ofis açtık. İlk etapta burada yakalayacağımız bir ciro hedefimiz var. Bu hedefe ulaştığımızda oraya hemen arından uydu fabrika açacağız. Ana üretim Türkiye’de olacak ve buradan ABD’de ye gidecek. Acil üretimler ABD’de olacak. ABD ve Kanada çok büyük bir pazar. Türkiye’den ABD ve Kanada’ya ciddi bir satış yapma potansiyelimiz bulunuyor”

ABD’YE TÜRKİYE’DEN ELEMAN GÖTÜRECEĞİZ

Türkiye’nin coğrafi stratejik önemine değinen Çiftçioğlu, “Türkiye, Asya’ya yakın, Kuzey Afrika’ya yakın, Rusya’ya yakın ama ABD’ye uzak. ABD uzak olduğu için burada fabrika açmayı düşünüyoruz. Ciddi teşvikler var. Buradan Türk eleman götüreceğiz ve orada ABD’lileri eğiteceğiz. Türkiye’den 20 kişi, ABD’den de 40 kişilik bir istihdam oluşturmayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

HAMMADDEDE DIŞA BAĞIMLIYIZ

Çiftçioğlu, “Bu sektörün cari açığa pozitif yönde etkisi var fakat son 15 yılda sanayinin GSYH’deki payı düştü. Ambalaj sektörüyle ambalaj üreticisi de büyüdü. Son 3 yıldır, sanayi ve üretimde Türkiye’de bir artış var fakat plastik ve karton ambalajda ciddi oranda ham maddede dışa bağlıyız. Geçen sene 1.7 milyon tonluk PP (Poliprobilen) ihtiyacının 1.5 milyon tonunu ithal etmişiz. Ham madde üreten fabrikalara ihtiyacımız var. Propolibilen üretebilen bir tesis kurmak sadece 1 milyar dolar. Bu 1 milyar dolarlık tesisi ile her yıl 1 milyar dolarlık tasarruf sağlayabiliriz. Plastikteki dışa bağlılığın önünü açmak için buna ihtiyacımız var. Türkiye dünyanın en çok plastik ham maddesi ithal eden 3’üncü ülkesi. Avrupa’nın da en büyük 2’nci plastik üreticisi. Türkiye bu bağlamda büyük bir güce sahip ama ham maddemiz yok. Kâğıt fabrikalarına, plastik ham madde fabrikalarına, Petro kimya tesislerine ihyacımız var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir