Beşiktaş-Antalyaspor maçının ardından spor yazarlarının görüşleri…

ABONE OL

Sergen Hoca geç kaldı – Attila Gökçe (Milliyet)

88 günlük arada yeteri kadar çalışabildiler mi? Bekledikleri verimlilik düzeyine çıkabildiler mi? Skor tabelasına bakınca görüyorsunuz ki olmamış… Sergen Hoca da yanlış bir on birle başladı maça… O nedenle maçı Antalyaspor kazandı. Uyandıkları zaman tren kaçmıştı.Maç başladı, Beşiktaş seri ve isabetli paslarla Antalya yarı alanına yerleşti. Ama Antalyaspor’un oluşturduğu kalabalıkla alan daraltması yüzünden zorlandılar.Topla adam eksiltemediler. İsabetli şut atamadılar.

Gole yakın ve sıcak oynaması beklenen oyunculara baktık. Sergen Yalçın’ın güvendiği Güven, hocasının verdiği şansı tepti. Çabası yeterli olmadı. Diaby ile Boyd’un sağ ve sol kanatta ne yaptıklarını hiç anlayamadık. Sağda Gökhan Gönül, solda genç Rıdvan, önde oynayan arkadaşlarından daha gayretli, daha istekliydiler. Boateng’in oyundaki varlığı Atiba’nın gerisindeydi. Atiba’nın gayretlerine saygı duyuyoruz. Bitiş düdüğüne kadar sahadaydı. Sürekli hücumu beslemeye çalıştı. Ama yaşıyla birlikte ağırlaşan oyununda, etkinliğinin azaldığını, top kayıplarına uğradığını gördük…

Antalyaspor, çok adamla kendi yarı alanında Beşiktaş’ın topla oynamasına izin verdi. Alan daraltıp ev sahibinin şut atmasını engellediler. Sonunda Beşiktaş’ın pas zincirini kırarak kazandıkları toplarla çok rahat hücuma döndüler.Acıklı komedi de böyle anlarda yaşandı… Antalyaspor, Amilton, Podolski, Sinan Gümüş’le öyle usta işi gol koridorları buldu ki alkışlamamak ayıp olurdu. Hücumda pas, topla oynama gibi önceliklerle neşesini (!) bulan Beşiktaş, savunmada skandal tablolar sergiledi. Antalyaspor’un topu kazandığı her pozisyonda savunmacılar rakiplerinin arkasında kaldı. Gökhan, Rıdvan, Ruiz ve ille de Vida! 2018 Dünya Kupası’nda Fransa’ya karşı final oynayan Hırvat, onca reklama, cart-curt satış hayallerine rağmen sıradanlaştı… Hiçbir parıltısı kalmadı, sarardı, karardı… Elde kaldı.

Bu maçın “yazık olan” kahramanı da genç kaleci Ersin… Çocuk onca gayretine rağmen savunmadaki arkadaşlarının gafleti yüzünden kalesinde iki gol gördü. Antalyaspor’un Belçikalı kalecisi Boffin ise galibiyeti garantileyen kurtarışlarıyla alkışı hak etti. Tamer Tuna hocayı da kutlamak gerek. Maçın en dikkat çekici olayı: Sergen Yalçın 5 değişiklik hakkının tamamını kullandı. N’Koudou, Adem Llajiç, Umut, Lens ve… bildiniz : Caner Erkin. Böylece biraz daha Beşiktaş gibi oynadılar. Daha net pozisyonlara girdiler. Hiç değilse bir gol attılar… Akıl almaz goller kaçırdılar. Sergen Hoca onlarla başlasaydı… Belki de maçı kazanabilirdi. Olmadı. Neye… Sağlık olsun!

Asıl sorun bazı sözde tecrübeliler! – Ali Ece (Fanatik)

İlk 45’te iki yeni genç oyuncu Rıdvan ve Ersin ne kadar umut vericiyse, bazı tecrübeli takım arkadaşları da o kadar umut kırıcıydı. İlk gol öncesi Ersin karşı karşıya iyi bir kurtarış yaparken seken topta nedense Vida ve Gökhan Gönül, boştaki tek oyuncu Sinan Gümüş’ü birbirlerine havale etmeye çalıştılar. Pozisyonun en başında Vida’nın yaptığı pas tercihi de golün yenilmesinde belirleyici rol oynadı.

İkinci golde ise Vida yine anlaşılamayan bir tercih yaptı: Rakibi döndürmemek için perdeleme yapması gereken yerde, tek hamle hakkını kullanınca savunmanın zaten kırılgan olan dengesi iyice bozuldu. Beşiktaş hücumda da ilk yarıyı boş geçti. Diaby ilk 30 dakikada 3 kez çok basit ofsayta düştü, bir tanesi gerçekten bunca yıldır forvet oynayan bir profesyonel için en kibar tabirle dramatik bir andı. 55’te Boyd’un kaçırdığı da benzer bir seviye düşüklüğündeydi.

Gecenin sorusu: İlk 45’te isabetli şutu olmayan Beşiktaş, ikinci yarıda en azından pozisyon zenginliğine sahipti. Acaba ilk 11 farklı olsa netice yine böyle mi olurdu?Maçın starı: Sahanın en iyisi Amilton’du. Beşiktaş’ta Ljajiç sonradan girip pozitif etki oluşturdu. Atiba zaten Atiba.

Maçın olayı: Beşiktaş’ın kaçırdığı goller ve yediği gollerdeki savunma hataları başlı başına olaylar zinciriydi zaten.Kısa mesaj: Sergen Yalçın hocaya sabırlar diliyorum, bazı sözde tecrübelilerin profesyonellikten çok uzak halleri ile başa çıkmak hiç de kolay değil!

Değişen bir şey yok! – Erman Özgür (Fanatik)

Topu Beşiktaş’a bırakıp ceza sahasının önüne gömülen ve forvet hattının kalitesinin Beşiktaş’tan yüksek olduğunu bilen Tamer Tuna’nın Antalyaspor’u, ilk yarıda ne düşündüyse gerçekleştirdi. Çabuk çıktı gol yaptı, rakibini geri koşturup pozisyon dahi vermedi. Beşiktaş’ın sahada eksiği çoktu ama en önemlisi oyunu rakip sahaya yığarak oynadığı 45 dakikada işi üretkinliği ile çözecek yıldız oyuncusu olmayışıydı. Bana göre bu potansiyalde forvet hattının tek ismi Boateng olmasına rağmen o da ortalarda gözükmedi. Yenilen 2 gol de sözde tecrübeli Vida ikramları oldu.

Sergen Yalçın soyunma odasından Ljajic ve N’Koudou ile döndü. Baskı ve pozisyonlar gelmeye başladı. Özellikle Atiba’nın müthiş çabalamalarına rağmen gol gelmeyince Lens ve Umut Nayir hamleleri de geldi. Ljajic bu hamlelerin getirisiyle golü attı ama Beşiktaş gerisini getiremedi. Sonuçta Antalyaspor, forvet hattının kalitesinin farkında bir oyunla galibiyeti almayı başardı.

Gecenin sorusu: Beşiktaş’ta değişen bir şey var mı? Takımın en iyisi yine 36’lık Atiba, forvet hattı yine üretkenlikten uzak, lider oyuncular yine acemi hatalar yapıyor. Kısaca değişen bir şey yok.Maçın starı: Süratli bir oyuncu bulduğu boş alanları nasıl değerlendirir konusunun örneklerini verdi Amilton. Attı, attırdı ve yanında oynayan Podolski, Sinan gibi özel oyuncularla aynı takımda olmanın tadını çıkararak maçın adamı oldu.

Maçın olayı: Sergen Yalçın’ın 4 değişiklik tercihinin tamamını forvet hattından yana kullanması gecenin olayıydı. Özet olarak ‘1 tane iyi oynayan hücum oyuncum yok’ der gibiydi.Kısa mesaj: Her ne kadar genç oyuncu gelişimi için oturmuş iyi kadrolar gerektiğini düşünsem de Rıdvan ve Ersin Beşiktaş’ın dağınık görüntüsüne rağmen üzerlerinde ısrar edilecek oyuncular olduklarını hissettirdiler.

Ara Kartal’a yaramamış – Oktay Derelioğlu (Takvim)

İlk yarıda sahada çok kötü bir Beşiktaş vardı. Antalya çok iyi oynamamasına rağmen soyunma odasına 2-0 önde girdi. Sergen hocayı anlıyorum. Beşiktaş’a, Türk futboluna genç oyuncular kazandırmak istiyor. Biz de istiyoruz. Ancak elindeki malzeme içinde kim iyiyse o oynar.Oyuncunun yaşının, adının bir önemi yok. Eğer elinde Caner Erkin varsa 11’de oynar.Ljajic varsa oynar. Lens varsa oynar. Zaten bu isimler oyuna girdikten sonra çok farklı bir Beşiktaş izledik. Boffin’in müthiş çabaları bu skoru getirdi. İlk yarıda sahaya çıkan kötü tablo dünkü yenilgiyi hazırladı. Sonuç olarak görüldü ki, lige verilen ara Beşiktaş’a yaramamış..

3 ay öncesindeki performansın gerisindelerdi. Bu da oyuncuların kafa olarak hazır olmadığının göstergesi. Bir sözüm de Antalyaspor’a… Evet kazandılar, tebrik ediyoruz ancak bir takım yüzde 20 topla oynamaz. Galibiyet altın değerinde ama biraz da pozitif futbol oynamak gerekiyor. Sonuçta futbol bir görsel şov.İzleyenler zevk almalı. Ama sonuç olarak kazanan takım her zaman haklıdır.MAÇIN İYİSİ: LJAJIC Oyuna girdi, Beşiktaş hareketledi.MAÇIN EN KÖTÜSÜ: BOATENG Hiç motive değildi. Vasat bir oyun oynadı..

CANLI BAHİS, Misli.com’da başladı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir